50 مطلب آخر
صفحه اصلی / سایت تخصصی بیمارستانسازی - درباره ما

به نام خداوند جان و خرد

 

 

 بیمارستانسازی  بدون شناخت زوایای  بیمارستانداری   یک خطای ماندگار و نابخشودنی است

مهندس محمدرضا اردلانی - صاحب امتیاز و سردبیر سایت

 

 

جهت آگاهی از وجه تمایزات  بیمارستانسازی  به عنوان یک رشتهء تخصصی چند وجهی ،  از دیگر رشته های صنعت ساختمان ٬ و تبیین گرایشات و اطلاعات تخصصی پزشکی و بیمارستانی مورد نیاز برای مثمر ثمر نمودن فعالیتهای عمرانی فضاهای درمانی در کشور ، پیشنهاد میگردد مطلب  بیمارستان سازی چیست؟  این سایت را مطالعه بفرمائید.

 

*****************

 

فعالیت های بیمارستان سازی در کشور ما طی دو دهه شصت و هفتاد ، بدلیل محدودیت های اعمال شده از طرف نهادهای تصمیم گیر کشور ، به غلط یا به درست (که تحلیل آن خود مجال دیگری را میطلبد)  ٬ بسیار کند بوده و در حد تولید سالی ۱۵ تا ۲۰  بیمارستان جدید ٬ خلاصه شده بود .   به همین دلیل ٬  با پراکنده شدن  نفرات و کارشناسان تیمهای بیمارستانساز کشور، کم کم فاصلهء معنا داری بین اطلاعات بیمارستانداری و تجارب بیمارستانسازی پدیدار گشت . موضوعی که باعث بروز  نوعی عقب افتادگی در تکنولوزی  طراحی و ساخت  همان چند بیمارستان جدید گردیده بود. 

 

این عقب افتادگی بیمارستانهای درحال تولید ٬ به زعم اکثر کارشناسان ٬  نه بدلیل کمبودهای مالی ٬ و نه بدلیل کمبودهای فنی مهندسی ٬ بلکه بدلیل فقدان کانون و جایگاهی برای تبیین اطلاعات تخصصی بین بخشی  جهت کار ورزی و تبادل اطلاعات گروههای مختلف بیمارستانی بود .  

 

بیمارستانسازی  ما با  بیمارستانداری  مان هماهنگ و همگن نبود .

 

نه اینکه از ابتدا چنین نبود ٬ بلکه بیشتر شدن این مشکلات ، بدلیل آن گسست بیست ساله ای  بود که بین موج بیمارستان سازی قدیم و جدید  در کشور اتفاق افتاد ٬ و این باعث شد تا تبادل اطلاعاتی  بین دو نسل متخصصین (قدیم وجدید)  و  همچنین دو گروه (مهندسان و پزشکان)  کمتر حادث شود .

 

اطلاعات ریز تخصصی بیمارستانسازان از بیمارستانداری در زمینه های : پزشکی - ساختمانی - تاسیساتی  ،  اکثرآ سینه به سینه و غیر مدون بوده و با هر انگیزه ای ٬ و به هر دلیل ٬ از طرف صاحبان تجربه و اطلاعات مذکور ، در اختیار نسل بعدی به خصوص رقبای تخصصی و یا علمی ،  قرار نگرفت  و نتیجتآ  این ثروت ملی که با صرف منابع مالی و انسانی و علمی کشور حاصل گشته بود  ،  مهجور یا مسکوت و یا   همراه با پیشکسوتان این عرصه، غریبانه مدفون گردید . 

 

از اواخر دهه هفتاد و پس از تغییر در نگرش حاکمیت به مقوله بیمارستانداری ،  و  تصویب نیاز به بیمارستانهای جدید ، عطش جامعهء متخصصین ٬ به استانداردها و مبانی بیمارستانسازی ، برای سطح وسیع نیازهای عمرانی - درمانی  در موج جدید بیمارستانسازی کشور  ،  روز به روز افزونتر میشد ،  اما ،  گنجینهء اطلاعات تخصصی بیمارستانسازی ما  ، متاسفانه  پراکنده - ناهماهنگ - غیر قابل دسترس و  یا محروم از استفاده  شده بود. 

 

آن روز که  دست اندرکاران متولی دولتی ،  با اضمحلال  نابخردانه خانه سازی ، عملا تیر خلاص را به تنها کانون تحقیق و نشر اطلاعات ذیقیمت  بیمارستانسازی شلیک  نموده بودند ،  بیش از هر کسی  ، معدود بیمارستانسازان  فعال در آن دو دهه  ، غصه خوردند که این همه اطلاعات  فنی و مکتوب ذیقیمت چگونه به انبار متروکه  خارج شهر منتقل میگردد ؟؟.

 

در چنین شرایطی اگر اقدامی جدی و عملی ٬ برای ضبط و ثبت و انتقال و آموزش اطلاعات تخصصی معدود بیمارستانسازان موجود در کشور ٬ صورت نمیگرفت ٬ عقب افتادگی ها روز به روز عمیق تر گردیده  و اجرای بیمارستانهای موج جدید ٬ اسف بارتر میگردید .

 

 و این بار با  توجه به تجربهء  گران سنگ خطرات وابستگی به نهادهایی که یک شبه  ، ثروت علمی متخصصان یک کشور را  ، با یک بخشنامه نابود میکنند ،  برآن شدیم تا  کاملا خارج از سیستم های دولتی و توسط گروهی از متخصصین علوم مرتبط با این صنعت و با هزینه شخصی گروه مهندس اردلانی  ،  یک برگ یک برگ  اسناد مطالعاتی  و مبانی و بخشنامه ها و نقشه ها و مقالات و  کتابها و....  از سازمانها و نهادها و شرکتها و افراد و...  را جمع آوری  و ساماندهی نماییم   .

 

این مدارک از سال 1376 کم کم  حجیم تر و غنی تر شد تا اینکه در سال 1382  تبدیل به  یک  کتابخانه و آرشیو 2000  آیتمی از متون تخصصی  بیمارستانسازی و بیمارستانداری گردید . بگونه ای که  با استفاده از مطالب آن در سمینارها و همایشهای تخصصی ،  و تدوین بخشنامه های اجرایی در بدنه  بعضی نهادهای دولت ،  به نظر میرسید  این منابع ،  میتوانست و باید مورد ارجاع  عموم دست اندر کاران  بیمارستانی قرار گیرد .

 

لذا برای تحقق این نیت خیر  ٬  سایت تخصصی بیمارستان سازی در ایران  ، بعنوان اولین و تنها مرجع  اینترنتی بیمارستان سازی درکشور ٬  در پائیز 1384  تشکیل و راه اندازی شد. این سایت ٬ به عنوان تنها  پایگاه علمی ٬ خبری ٬ تحلیلی بیمارستانی در کشور  ٬ رسالت سنگینی که بر دوش معدود  متخصصان این رشته وجود داشت  را درک  ، و اراده نمود تا از هر نوع  کمک به همهء  دست اندرکاران فن بیمارستان سازی و بیمارستان داری در ابعاد مختلف ٬  اعم  از  مدیریت بیمارستانی  ، ساختمان و تاسیسات بیمارستانی  ،  تجهیزات پزشکی ، مدیریت کلان خدمات درمانی و...   دریغ ننماید . 

 

این سایت ، با استعانت از پروردگار ٬  و بدون کوچکترین وابستگی تشکیلاتی یا مالی یا پشتیبانی و... به ارکان دولتی ،  با  همت و هزینه دلسوختگان و متخصصین این صنعت ، از طریق  تحقیق و جستجو در کتابها و منابع علمی کشورهای مختلف و بازدید های میدانی از پروژه های بیمارستانی داخلی و خارجی ٬ و با  دیده بانی از  آخرین دستاوردهای علمی موجود ٬ ضمن توفیق در ایجاد یک بانک تخصصی و علمی بی نظیر ٬ توانسته است ٬ به طور هم زمان ،  تجارب  بومی دست اندرکاران داخلی را نیز ضبط و ثبت نموده و  با تلفیق این دانش و  آن تجربه ٬   بعنوان کانون نشر دیدگاههای تخصصی بیمارستانی ٬ مطرح  و  انشاءا... لحظه ای نیز در این مسیر تردید و توقف نخواهد نمود .

 
این سایت در مدت فعالیت 10 ساله خود  با تولید و انتشار بیش از 15000 صفحه web کاملا تخصصی از اخبار و اطلاعات بیمارستانی در فضای مجازی زبان فارسی ، موفق گردیده تا ٬ با استفاده  همزمان از تجربیات حرفه ای و  مطالعات میدانی  ٬ و همگام با اصول و  استانداردهای ملی و بین المللی ٬ در طرح  نظرات و دیدگاههای جدید حرفه ای  پیشرو  باشد ؛  به گونه ای که آثار اجرایی این تفکرات نوین  در عرصه ی  عمل کاملآ مشهود  و  در جهت رشد و  اعتلای  فرهنگ بیمارستانی کشور عزیزمان مثمرثمر گردیده  و بتدریج به یک حرکت علمی جریان ساز  تبدیل شده است .  

 

درحال حاضر خوشحالیم که در بیشتر تحولات مثبت این صنف ٬ اولین و  اجرایی ترین ایده ها  از طرف سایت تخصصی بیمارستان سازی  مطرح و  درحافظه تاریخی این صنف ثبت گردیده است . 

 

همچنین این تلاش علمی  و  پژوهشی  و  نحوهء بدیع  اطلاع رسانی ما  ٬ سبب گردیده تا این سایت همواره در صدر  جستجوی موتور های جستجو گر  اینترنتی قرار گیرد . 

  

و نکته آخر اینکه ٬ خدا کند  ارایهء مطالب تخصصی و اطلاع رسانی تحلیلی آموزشی نویسندگان و دست اندر کاران این سایت ٬ و سایر تلاشهای ما  و شما ، موجب  افزایش بهره وری بیمارستانها  در تمامی ابعاد ٬ و ظهور اثرات مثبت آن در درمان  بیماران  باشد .  انشاءا...  

 
 

   معرفی اعضای تحریریه سایت

آمار تفکیکی بازدید از سایت در سنوات قبل 

کلمات کلیدی سایت

 

آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1061
بازدید دیروز : 2457
بازدید این ماه : 82056
بازدید امسال : 316760
بازدید کل : 36683833

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش