50 مطلب آخر
موج سالمندی : مراکز نگهداری سالمندان- استانداردهای موجود

در دنیای امروز ٬ و با بالا رفتن  شاخص  امید به زندگی  ٬ پدیدهء سالمندی ٬ از یک طرف  نشان از وضعیت بهداشتی ٬ اجتماعی ٬ اقتصادی ٬ . . . خوب و مناسب بوده و از طرف دیگر نگرانی ها و مشکلاتی را در همان ابعاد بهداشتی ٬ اجتماعی ٬ اقتصادی ٬ . . .  موجب گردیده است . در کشور ما به مجموع این مشکلات ٬ ابعاد  فرهنگی ٬ عاطفی ٬ شخصیتی را نیز بایستی اضافه نمود . هنوز  برای فرزندانی که  نمی توانند اولیاء خود را نگهداری مناسب نمایند ٬ اوضاع براحتی قابل درک و حل نبوده  و برای اولیاء سالمند نیز ٬ دهها برابر  سخت تر از فرزندان ٬ نگاه  به تعاملات و روابط خشک و گاهی بی روح حاصل از پیچیده گی های اجباری امروز ٬ جان کاه و تعجب اور ٬ ادامه خواهد داشت  تا  ٬ دههء  پایانی  عمر ٬ برای اکثر سالمندان ایرانی  ٬  در کانون خانواده  و  یا مراکز خارج از خانواده ٬ به سختی  سپری شود .

 سالمندی بیماری نیست ٬ حتی از منظر یک  مدد جوی عاطفی ٬ لیکن روابط و شرایط زیستی پیرامون یک سالمند ٬ شرایط و ظرایف و حتی اختصاصات فیزیکی خاصی را میطلبد . . . و  بهتر از هر گروه اجتماعی دیگر ٬ این درمانگران هستند که ضمن درک این جزئیات ٬ توانمندی خاص برخورد  عالی با این گروه سنی را اکتساب نموده اند . امروزه وجود  اسایشگاه های خاص سالمندان ٬ از واجبات هر  جامعهء شهری بوده و طراحی و احداث این مجموعه ها ظرایف  و ویژه گی های خاص خود را دارا میباشد . نیاز فوری و  ضروری جامعهء امروزی ما باعث گردیده تا حتی اپارتمان های معمولی هم مجوز برپایی این  گونه  اسایشگاهها را دریافت نمایند . غافل از انکه در دنیا برای اجازهء  ایجاد چنین مجموعه هایی ٬ شرایط فیزیکی و غیر فیزیکی بسیار خاصی موجود است که در کشور ما از ان غافل گشته ایم . شاید یکی از دلایل ان هم عدم نظارت تخصصی  متولی   بهداشتی - درمانی کشور  براین مقوله بوده باشد .  به هر حال در دنیای پیشرفته  ٬  مراکز نگهداری سالمندان  یکی از اعضاء اجباری ٬ برای بیمارستان های زنجیره ای بوده  ٬ که اتفاقا در اقتصاد بیمار و  پیچیدهء درمان ٬ از سود اوری خوبی هم برخوردار میباشد .

سایت تخصصی صنعت بیمارستان سازی در ایران ٬ با درک این موضوع  ٬ برای بالا بردن سطح دانش طراحی و احداث مراکز سالمندی کشور ٬  با ارائهء  گزارشی  مختصر از  بزرگترین مرکز  نگهداری سالمندان در کشور ٬ قصد فتح باب سلسله مباحثی در بارهء  مراکز مذکور را مطابق با فرهنگ ایرانی و  برابر با استاندارد های جهانی دارد ٬ که در این باب از کلیهء اساتید و دست اندر کاران فن ٬ دعوت به همکاری  مینماییم . گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از اسایشگاه سالمندان کهریزک ٬ به عنوان مقدمهء این اقدام ٬  به شرح ذیل تقدیم میگردد :   

تحلیل ما

متن کامل

مجتمع خيريه كهريزك ‪ ۳۴‬سال پيش نزديك شهرري با همت دكتر محمد رضا حكيم زاده در مساحتي با حدود هزار متر مربع و براي نگهداري كمتراز ‪ ۱۰‬نفر سالمند نيازمند فعاليت خود را شروع كرد.

اين آسايشگاه امروز با زير بناي حدود ‪ ۱۸۰‬هزار مترمربع و با ‪ ۲۲‬بخش نزديك به ‪ ۱۷۰۰‬نفر سالمند را در خود جاي داده است.

آسايشگاه خيريه كهريزك كانون گرم بهار خزان زده زنان و مردان سالخورده و معلولاني است كه خود زماني نه چندان دور محور كانون گرم اعضاي خانواده بودند.

آنان روزگاري نان آور خانواده صميمي و گرم بودند و فرزنداني را تربيت كرده و تحويل جامعه دادند ولي امروز به دليل سالخوردگي و ناتواني كه براي همه اجتناب ناپذير است دراين آسايشگاه به انتظار نشسته‌اند.

هر بخش از آسايشگاه نامي براي خود انتخاب كرده كه بيانگر و سمبل پيامي براي زنده بودن و زندگي كردن است.

بخش نگهداري معلولان به نام ارغوان نام نهاده شده و دليلش شادابي و نشاط و سرزندگي گل ارغوان است و معلولان هم همانند گل ارغوان براي زندگي و شاد زيستن پيوسته در تلاش هستند.

قسمت نگهداري زنان سالمند به نام بنفشه نامگذاري شده، چرا كه زنان مثل گلبرگهاي گل بنفشه حساس و شكننده مي‌باشند.

در بخش سالمندان مرد، تابلويي به نام صنوبر نصب كرده‌اند كه نماد و نشانه قدرت و استحكام درخت صنوبر است و مردان سالمند علي رغم اينكه گرد پيري همچون برف بر موهاي آنان نشسته ولي قدرتمندانه در مقابل روزگار نشسته‌اند.

بخش " ‪ " MS‬را ياس مي‌نامند كه نمادي از گل ياس است و اين بخش در روز ولادت حضرت زهرا( س ) گشايش يافت به اين نام نامگذاري شده است.

مديريت آسايشگاه خيريه كهريزك هزينه اين آسايشگاه را حدود ‪ ۷۰‬ميليارد ريال اعلام كرد و گفت: ‪ ۸۰‬درصد اين مبلغ از طريق كمك‌هاي مردمي و ‪ ۲۰‬درصد از سوي دولت تامين مي‌شود.

"محمدرضا صوفي نژاد" افزود: افراد از طريق سازمان بهزيستي وكميته امداد به اين مركز معرفي مي‌شوند.

وي تصريح كرد: شاخص پذيرش آسايشگاه كهريزك بي‌كس بودن، فقر و نياز اقتصادي است ولي اگر خانواده‌اي قادر به پرداخت مبلغي براي كمك باشد اين مركز آن را دريافت مي‌كند.

صوفي خاطرنشان كرد: مجموعه خدماتي كه به مدد جويان داده مي‌شود با كمك- هاي مردم رابطه مستقيم دارد و هر چه كمك‌ها بيشتر باشد خدمات ويژه بيشتر خواهد بود.

وي تاكيد كرد: آسايشگاه كهريزك يك آسايشگاه ملي است و به همين دليل در قياس با آسايشگاه‌هاي ديگر شرايط ويژه‌اي دارد و فرا منطقه‌اي مي‌باشد و از تمام نقاط كشور مدد جو مي‌پذيرد.

وي با اشاره به بازديدهاي درون مرزي و برون مرزي از آسايشگاه، گفت:
از سوي سازمان ملل، يونيسف، يونسكو و وزراي رفاه اجتماعي كشورهاي مختلف براي بازديد به اين آسايشگاه مي‌آيند.

وي خاطرنشان كرد: با توجه به قدمت ‪ ۳۴‬ساله آسايشگاه، ساختمان‌هاي آن فرسوده و كهنه شده است كه نيازمند تعمير و مرمت است.

صوفي نژاد تاكيد كرد: در اين آسايشگاه ساختمان مجهز و زيبايي براي افرادي كه به بيماري ‪ MS‬مبتلا هستند، باظرفيت ‪ ۱۲۰‬نفر به صورت مستقل وجود دارد.

وي ادامه داد: در همه اتاقها دوربين مدار بسته قرار دارد تا بيماراني كه قادر به تكلم نيستند با نگاه كردن به دستگاه و به وسيله پلك زدن پرستاران را در جريان قرار دهند.

وي گفت: به دليل قرار گرفتن آسايشگاه در خارج از شهر بايد تمامي امكانات براي افرادي كه روزي در هياهو و در بين مردم بودند فراهم شود.

صوفي نژاد افزود: سالن ورزشي، سينما، تفريح، پارك و هر چه در شهر وجود دارد بايد براي اين شهرك آماده و فراهم كرد.

وي تاكيد كرد: مردم آسايشگاهها را باور كرده‌اند وبه همين خاطر كمكهاي خود را به اين مكانها تقديم مي‌كنند ولي با اينهمه، افراد ساكن در آسايشگاه كهريزك چشم انتظار رسيدگي و سر زدن مردم و خانواده‌هاي خود هستند.

وي گفت: مردم با ديدار از افراد مددجوي اين مركز دلهاي شكسته را تسكين مي‌دهند و سالمندان با درد دل كردن تخليه رواني مي‌شوند و آرامش مي‌يابند.

منبع : تاریخ : ۱۳۸۵/۱۲/۱۱ تعداد بازدیدکنندگان : 12025

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 454
بازدید دیروز : 3114
بازدید این ماه : 40908
بازدید امسال : 1044722
بازدید کل : 35368075

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش