50 مطلب آخر
مقاله انحصاری ما : زیباسازی محوطه داخلی بيمارستان (4)

 حیاط بیمارستان زنگ تفریح بیمار برای خالی کردن فشار های روحی ناشی از روءیت در و دیوار بخش و تخت است.............

شاید روزی برسد که بگوییم : اگر بیمارستانی حیاط نداشته باشد ٬ بایستی به بیمارانش سوبسید تحمل روانی و کاهش شادابی پرداخت نماید ............

برای مشاهدهء  این مطلب ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  در کادر زیر کلیک فرمائید :

تحلیل ما

متن کامل

  

قصد داریم سلسله مباحثی کلیدی از رموز   زیبا سازی بیمارستانها  را به مرور در اختیار مدیران مراکز بیمارستانی ٬ مهندسین مشاور بیمارستانساز ٬ مهندسین مجری پروژه های بیمارستانی ٬  دانشجویان و سایر علاقمندان ، قرار دهیم ٬ تا هم در طراحیهای بیمارستانهای جدید و هم در امر توسعه و  هم در بازسازی بیمارستانها و  همچنین در عملیات نگهداشت بیمارستانها مورد توجه ایشان قرار گیرد . باشد که این تلاش  موجب ارتقاء بهره وری بیمارستانی و بالارفتن سطح رضایت مندی بیماران و کادر درمانی از فضای فیزیکی بیمارستانها گردد.

 

این موارد حاصل تحقیقات علمی و تجربیات میدانی ناشی از سی و دو سال مدیریت خرد و کلان در پروژه های مختلف ملی و استانی و بیش از  هفده سال فعالیت مداوم در امر طراحی و احداث و نگهداری بیمارستانهای مختلف با ظرفیت های گوناگون  در اقصی نقاط میهن اسلامی است .

 

این مطالب در قالب حدود شصت آیتم  به صورت نکته های تشریحی و برای کلیهء قسمتها و بخش های مختلف بیمارستانی  به صورت جدا جدا و مستقل  مطرح است که در هر نوبت ،  قسمتهایی از ان در  سایت تخصصی بیمارستان سازی در ایران  و برای اولین بار  ارایه خواهد شد .

 

  

 

بنام خدای زیباییها

 

زیبا سازی بیمارستانها

نویسنده : مهندس محمد رضا اردلانی

 

قسمت چهارم  : زیبا سازی محوطه داخلی و حیاط بیمارستان  

 

تنها جایی از بیمارستان که به هیچ وجه نبایستی هیچ نشانه ای از رنگ و بوی بیمارستان داشته باشد ٬ حیاط بیمارستان است . اگر فقط یک شب در بیمارستان بستری شده باشید از عمق وجود به این گفته ایمان خواهید داشت .

 

 حیاط بیمارستان زنگ تفریح بیمار برای خالی کردن فشار های روحی ناشی از روءیت در و دیوار بخش و تخت است .

 

 شاید روزی برسد که بگوییم : اگر بیمارستانی حیاط نداشته باشد ٬ بایستی به بیمارانش سوبسید تحمل روانی و کاهش شادابی پرداخت نماید . 

 

دادن مجوز فعالیت به یک بیمارستان بدون حیاط هواخوری ٬ از ادامهء کار زندان بدون هواخوری هم  بدتر است . به همین دلیل است که در کشور های پیشرفته محوطهء ( فضای سبز و و معابر ) بیمارستان حداقل بایستی دو سوم زیربنای کل بیمارستان باشد .

 

حال با این مقدمات تصور کنید بیمارستانی را که محوطه دارد ولی روی ان کار بخصوصی را انجام نداده و بدون طرح و نقشه ای آنرا رها کرده و بمرور برای بیننده  بیشتر شبیه خرابه است تا یک محوطهء شوق آور و با نشاط  .

 

 تمام سعی بهتر است حول این شعار  باشد که زیباترین محل بیمارستان بایستی محوطهء آن باشد . مجموعه ای از درختچه های کوتاه و بلند جانمایی شده - پیاده رو ها و سواره روهای زیبا سازی شده با مصالح طبیعی -  نیمکت های مناسب و زیبا در محل های مناسب و به تعداد کافی  -  تابلو های راهنما در تمامی چند راهها - کیوسک های  اطلاعاتی و خدماتی مناسب و فانتزی - زمین چمن متناسب با حاشیه ای از گلهای فصلی و رنگارنگ - طراحی ایجاد سایه در روز برای مسیر های اصلی با انواع درختان بلند سایه دار و یا تونل های مسقف با برزنت های رنگی - طراحی نور مناسب در شب - و . . . .  از جمله کارهای اولیهء زیبا سازی  محوطهء بیمارستان است .

 

گماردن باغبان و نظافتچی و نگهبان برای این محوطه  ٬  عملکرد این فضا ها را دو چندان خواهد نمود .

 

همچنین از ضروریات محوطهء بیمارستان به خصوص جلوی اورژانس ٬  اجراء رینگ و میدانگاه برای دورزدن خودرو های بعضآ دستپاچهء  تخلیهء بیمار است .( موارد دیگری نیز هست که در مبحث های بعدی جداگانه طرح خواهد شد )

 

راستی فقط یادمان باشد در روزهای بحران و زلزله ٬ محوطهء بیمارستان شاید از خود ساختمانهای درمانی هم کار آمد تر گردد . پیش بینی تآسیسات مناسب برای راه اندازی کمپ های بیمارستانی سیار در آنروزها ٬ نبایستی فراموش گردد . از هم اکنون به فکر جانمایی این بیمارستانهای سیار بوده و در طراحی ها ٬  ملزومات تخلیهء مجروحین را در نظر بگیریم . 

 

 استفاده از تیر های چراغ برق بلند  نه خوشگل است و نه بدلایل بالا عاقلانه .

 

موضوع دیوار کشی و حصار بیمارستان هم بایستی از قواعد مذکور در بالا  پیروی نماید . بیمارستان نه پارک است که بدون حصارکشی مناسب باشد و نه دژ و اداره که دیوارهای بلند و بدون امکان روءیت داخل داشته باشد .

 

 دیوار محوطهء بیمارستان نبایستی دلگیر و ناراحت کننده باشد و احساس مشاهده کردن و مشاهده شدن را از بیمار سلب نماید .

 

 یادتان باشد بعضی مواقع ٬ فرصت مشاهده کردن برای بیمار  به عنوان یک فعالیت مفید محسوب میگردد . به همین دلیل همیشه  ترکیب نرده  ٬ دیوار با مصالح ٬ فضای سبز ٬ و . . .  با هم ترکیب خوبی خواهد بود .

 


 

 . . . . .    مبحث  زیباسازی بیمارستانها  شامل  ۶۰ قسمت است . مابقی را نیز مطالعه فرمایید   . . . . .  


 

منبع : تحریریه سایت بیمارستانسازی تاریخ : ۱۳۸۶/۶/۲۳ تعداد بازدیدکنندگان : 16349

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 4376
بازدید دیروز : 4231
بازدید این ماه : 91659
بازدید امسال : 232859
بازدید کل : 36599932

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش