50 مطلب آخر
وقف و خیرین : آرشیو اخبار مجمع خيرين سلامت كشور

عرصه سلامت يکي از عرصه هايي است که همواره بيشترين نياز را به مشارکت خيرين مي طلبد. مجمع امور خيرين در هر یک از استانها میتوانند از بهترين و اثرگذارترين نهادها درحوزه سلامت باشند .

با هم  به آرشیو اخبار و چگونگی شکل گیری این  تشکل در طول سه سال گذشته مینگریم :  

تحلیل ما

متن کامل

سنت حسنه وقف نگاهی ایرانی و اسلامی به رفع مشکلات جوامع بوده و تشویق و ترغیب هدفمند ان نیز از واجبات هر سیستم اجتماعی خواهد بود . معرفی  همهء این اقدامات خوب در توان هیچ تشکیلاتی نخواهد بود ٬ لیکن هر انچه از وقف در امورات بیمارستانی به ما اعلام گردد ٬ یقینا انرا  به اطلاع همگان خواهیم رساند . این کار علاوه براینکه وظیفهء هر دست اندر کاری  است ٬ ناخود اگاه ترویج تشکل گونه ای برای هدفمند کردن این اب زلال جهت  به جریان انداختن یک نیروی پاک انسانی در مسیر رفع و حل  نقاط ضعف واقعی و کارشناسانهء  نظام درمانی کشور مان نیز خواهد بود . انشا ء ا . . . .

ما را با اطلاع رسانی های خودتان یاری نمایید .

وزير بهداشت خيرين را به مشارکت در مديريت مراکز درماني دعوت کرد
ایرنا - ۱۶/۴/۸۸

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي در اصفهان با يادآوري رشد چند برابري فعاليت خيرين در زمينه تهيه وتامين مراکز درماني، مشارکت آنها در مديريت مجتمع هاي ايجاد شده و حضور در هيات امنا بيمارستان ها را خواستار شد.  "محمدباقر لنکراني "در نخستين جشنواره تقدير وتجليل از 118 واقف و مجموعه خيرين عرصه سلامت درباغ موزه چهل ستون شهر اصفهان افزود:عرصه سلامت يکي از عرصه هايي است که همواره بيشترين نياز را به مشارکت خيرين مي طلبد.
وي در حضور 900 نفر از خيرين و مسوولان استان اصفهان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در زمينه بهداشت وسلامت مردم يادآور شد: پس از تاکيد ايشان، خيرين به عرصه بهداشت و سلامت وارد شدند و زحمات زيادي انجام شد تا در 30 استان کشور مجمع خيرين سلامت راه اندازي و فعال شود.
وي گفت :‌ مجمع امور خيرين استان اصفهان يکي از بهترين و اثرگذارترين مجمع ها درحوزه سلامت است.
وزير بهداشت درمان وآموزش پزشکي افزود: استان اصفهان جزء معدود استان هايي است که خيرين به عرصه مديريت و همچنين پژوهش درسلامت نيز ورود کرده و يک مرکز تحقيقاتي را احداث و راه اندازي کرده اند که در سطح کشور بي نظير است.
لنکراني باتشريح اهداف تشکيل مجامع سلامت در استان هاي مختلف کشور گفت :‌ اين مجامع به منظور هدفمند کردن فعاليت هاي خيرين راه اندازي شده است تا سرمايه سرمايه گذار در اين بخش مهم هرچه بيشتر ثمربخش باشد.
وي باارايه آماري ازفعاليت هاي خيرين در 10 سال قبل از دولت نهم گفت : در آن مدت در مجموع پنج ميليارد تومان سرمايه گذاري خيرين درعرصه سلامت بود که اين مبلغ در مدت چهار سال فعاليت دولت نهم به 35 ميليارد تومان رسيده است که حکايت از رشد چند برابري دارد .
وزيربهداشت درمان وآموزش پزشکي تاکيد کرد: اکنون به مرحله اي از همکاري با خيرين رسيده ايم که به سمت سوي اجراي پروژه هاي مشترک باآنها گام برداشته ايم و ازسوي ديگر در نظر داريم هزينه هايي که خيرين صرف پروژه هاي سلامت مي کنند جزو هزينه هاي مالياتي محسوب شود. 
درنخستين جشنواره خيرين عرصه سلامت رئيس دانشگاه علوم پزشکي اصفهان نيز ضمن قدرداني از حضور فعال خيرين دراين عرصه گفت : اين افراد خير آنقدر باخلوص هستند که حتي حاضر نشده اند نامي از آنان برده شود.
"شاهين شيراني" گفت : تامين سلامت جامعه وظيفه حاکميت است و در هر استان به عهده دانشگاه علوم پزشکي نهاده شده است.
شيراني گفت :‌تحولات اساسي پس از انقلاب در حوزه سلامت قابل مقايسه با دوران قبل از انقلاب نيست و کشورهاي متعددي نظام سلامت طراحي شده در ايران را دستاوردي گرانقدر و الگوي موفقي دانسته و آن را به کشورهاي ديگر ارايه مي دهند.
وي بااشاره به تلاش براي ورود خيرين به حوزه سلامت گفت : هرجا مردم وارد صحنه شده اند مشکلات زودتر حل شده است زيرا آن فرايند را ازخود مي دانند و کار زود تر انجام مي شود.
مشاور وزير و دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور ديگر سخنران اين جشنواره گفت : ‌جسم سالم منجر به پيدايش اقتصاد ، سياست و جامعه سالم مي شود.
"سيدرضا نيري" افزود: عليرغم تلاش دولت در اين عرصه بسياري ازمردم استطاعت مالي براي بهره مندي از درمان مناسب را ندارند و درد را تحمل مي کنند چون امکان مالي مراجعه به بيمارستان را ندارند.
وي اظهار اميدواري کرد: با تلاش هاي بي قفه دولت وخيرين عرصه سلامت به روزي برسيم که که هيچ درمانده و بيماري پشت درهاي بيمارستان ها نمانده باشند.
در جشنواره مزبور وزير بهداشت درمان وآموزش پزشکي به خيرين برتر حوزه سلامت لوح هاي تقدير وجوايزي اهدا کرد.

تشكيل مجمع خيرين سلامت در 20 استان كشور

فارس - ۰۱/۱۰/۸۷

مشاور وزير بهداشت و دبيركل مجمع خيرين سلامت كشور از تشكيل مجمع خيرين سلامت در 20 استان كشور تا پايان سال جاري خبر داد . رضا نيري  در جلسه مجمع خيرين سلامت چهارمحال و بختياري با بيان اينكه هم اكنون ساماندهي مجمع‌هاي خيرين سلامت در كشور مهم‌ترين برنامه اين مجمع است‌ گفت: پس از اين برنامه جذب مشاركت‌هاي خيرين خارج از كشور و هدايت آنها به سمت استان‌هاي محروم در دستور كار قرار دارد كه پيش‌بيني مي‌شود گام بزرگي در ارتقاي سطح بهداشت و سلامت جامعه باشد.
وي اضافه كرد: در خارج از كشور افراد زيادي هستند كه براي مشاركت در ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي توسعه سلامت كشورمان اعلام آمادگي كرده‌اند.
نيري همچنين با بيان اينكه توسعه امور درماني مقوله پيچيده‌اي است و مشاركت همه آحاد مردم را طلب مي‌كند، اظهار داشت: دولت و مجلس شوراي اسلامي تاكنون در حد توان خود در اين زمينه سرمايه‌گذاري كرده‌اند اما اين امر سبب ساقط شدن وظيفه و تعهد انساني مردم و خيرين براي كمك به همنوعان خود نمي‌شود.
مشاور وزير بهداشت ميزان مشاركت خيرين در تامين هزينه‌هاي درماني بيماران در استان‌هاي كشور را متفاوت اعلام كرد و گفت: اين ميزان در برخي استان‌هاي بزرگ به 60 درصد مي‌رسد.
به گفته نيري در استان‌هايي مانند چهارمحال و بختياري و ديگر استان‌هاي محروم ميزان مشاركت مردم در تامين هزينه‌هاي درماني كمتر از 10 درصد گزارش شده است.
دبيركل مجمع خيرين سلامت با بيان اينكه در حال حاضر برخي خيرين نه تنها تشويق نمي‌شوند بلكه تنبيه هم مي‌شوند، تصريح كرد: محدوديت‌ها و موانعي در كشور وجود دارد كه مانع ورود خيرين در توسعه سلامت و ترويج فرهنگ امور خيريه مي‌شود.
نيري از ايجاد تسهيلاتي با همكاري مجلس براي خيرين خبر داد و گفت: به دنبال تصويب طرحي در مجلس هستيم كه بر اساس آن برخي معافيت‌هاي مالياتي و گمركي نصيب خيرين مي‌شود.
مشاور وزير بهداشت يادآور شد: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته بين وزارت بهداشت و مجلس شوراي اسلامي اين طرح به زودي تصويب و ابلاغ مي‌شود.
در مجمع خيرين سلامت چهارمحال و بختياري، نماينده مردم شهركرد در مجلس شوراي اسلامي، معاون اداري مالي و امور مجلس سازمان اوقاف، مسئولان دانشگاه علوم پزشكي شهركرد و جمعي از خيرين اين استان حضور داشتند.

دولت 60 درصد هزينه ساخت بيمارستان‌هاي خيرين را مي‌پردازد

فارس - ۲۴/۱/۸۷

 وزير بهداشت : دولت 60 درصد هزينه ساخت بيمارستانهايي كه توسط خيرين ساخته مي شود را مي‌پردازد و قرار است طي 2 تا 3 سال آينده 3 هزار تخت بيمارستاني از سوي خيرين سلامت ساخته شود، ما در وزارت بهداشت وظيفه داريم از فعاليتهاي خيرين سلامت حمايت كنيم و اميدواريم با فعاليت مجمع و ستاد خيرين سلامت بسياري از مشكلات و نقصانهاي نظام سلامت از بين برود.
وي همچنين از تجربه موفق 18 بيمارستان هيئت امنايي در كشور خبر داد و افزود: اميدواريم امسال بيمارستانهاي بيشتري به صورت هيئت امنايي اداره شوند.
وي گفت: وزارت بهداشت متولي سلامت مردم است و كمك گرفتن از خيرين سلامت به معناي اين نيست كه مي‌خواهيم از مسئوليتمان فرار كنيم، ما جوابگوي نظام سلامت با همه خوبي ها و بدي‌هاي آن هستيم و تلاش مي كنيم از توان خيران سلامت نه تنها در ساخت بيمارستانها و مراكز درماني بلكه در اداره اين مراكز، ايجاد مراكز تحقيقاتي و آموزشي نيز استفاده مي‌كنيم.

مجمع خیرین سلامت استانها تشکیل می شود

مهر - ۲۵/۱۲/۸۶

 مشاور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل مجمع خیرین استانها در آینده ای نزدیک خبر داد. وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی مجمع اصناف  تهران مقرر شده است تا مجمع خیرین استان تهران نیز بزوی تشکیل شود.رئیس ستاد مرکزی خیرین سلامت کشور در مورد حمایتهای وزارت بهداشت از خیرین گفت: وزیر بهداشت قول داده است تا در هر پروژه درمانی که خیرین مشارکت نمایند 60 درصد هزینه های آن پروژه توسط وزارت بهداشت و درمان تامین گردد.

وی بحث پیشگیری را از امور مهم بهداشت و درمان عنوان کرد و افزود: بنا داریم با تشکیل اکیپهایی در مناطق محروم کشور از شیوع بیماریها در این مناطق جلوگیری نماییم. نیری با اشاره به مشکلات پیش روی مجمع خیرین سلامت کشور از مجلس شورای اسلامی و دولت خواست تا با تصویب قوانینی زمینه مشارکت بیشتر مردم در امور بهداشت ودرمان را فراهم نمایند.

وی با دعوت از متمکنین ونیکوکاران جهت مشارکت در امور بهداشت ودرمان تصریح کرد: خیرین می توانند جهت مشارکت با شماره تلفن های 81634106 و 88764685 تماس و یا به آدرس تهران خیابان ایرانشهر ، ساختمان امور مجلس وزارت بهداشت و درمان طبقه چهارم مراجعه نمایند.

اعضاي هئيت مديره مجمع خيرين سلامت انتخاب شدند

فارس - ۱۹/۱۰/۸۶

 9نفر اعضاي هيئت مديره مجمع خيرين سلامت امروز طي مراسمي انتخاب شدند. 

 بر اساس نتايج اين انتخابات كه امروز در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد به ترتيب سيدرضا نيري،محمدباقر لاريجاني، اميدوار رضايي، پورهاشمي، مقدم، رياحي، آزاد، شاكري، و بخشي زاده به عنوان اعضاي اصلي هيئت مديره مجمع خيرين سلامت انتخاب شدند.
در اين انتخابات همچنين حسن ساده و ملك شاهي به عنوان اعضاي علي البدل هيئت مديره اين انجمن انتخاب شدند.
مجمع خيرين سلامت بر اساس اصول 29، 43 و 44 قانون اساسي به منظور هدايت اصولي و ساماندهي كمكهاي مردم در تامين نيازهاي بهداشتي و درماني مردم، تنظيم فعاليت موسسات خيريه سلامت، رفع موانع در جذب مشاركتهاي مردمي، افزايش كمكهاي خيرين و واگذاري امر بهداشت و درمان به مردم به صورت غير انتفاعي تشكيل شده است.
از اهداف اين مجمع مي‌توان به تلاش براي شناسايي، هدايت و جذب خيرين بخش سلامت در كشور، برنامه ريزي به منظور تبليغات و فرهنگ سازي براي جذب خيرين و كمكهاي مردمي براي ارتقاي سلامت كشور، احداث، تكميل، ترميم، تجهيز و همياري مراكز بهداشتي- درماني كشور، ارتباط و تعامل با خيريه‌ها و سازمانهاي بين‌المللي در زمينه سلامت، ارائه پيشنهاد براي تصويب قوانين و مقررات لازم براي تسهيل و تسريع در ارائه خدمات به موسسات بهداشتي و درماني دولتي و خيريه و پيگيري روشهاي تشويقي و ارائه تسهيلات به موسسات خيريه سلامت تشكيل شده است.
سيد رضا نيري، مشاور وزير بهداشت و رئيس ستاد خيرين سلامت كشور است.

نشست مجمع خيرين سلامت كشور در دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد

ایرنا - ۲۹/۹/۸۶

نشست مجمع خيرين سلامت كشور با حضور روساي كميسيون‌هاي بهداشت و امور اجتماعي مجلس و رييس مجمع خيرين سلامت كشور در دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران، رييس ستاد مركز خيرين سلامت كشور در اين جلسه، ضمن اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اينكه امور مردم را به خود مردم واگذار كنيد، گفت: ساخت بيمارستان و تجهيز نمودن مراكز درماني كه سرمايه مردم هستند امر مهمي است.

"سيد رضا نيري"، گفت: در اين مراكز متخصصان ارزشمندي هستند كه با چراغ خاموش و تلاش طاقت فرسا زحمت مي‌كشند. نيري ، در خصوص تشكيل اين مجمع گفت: افراد در اين مجمع افتخاري فعاليت داشته و هيچكس بر همديگر ارجحيت ندارد و همه ما خدمتگزار مردم هستيم.

مشاور وزير بهداشت در امور خيرين همچنين به تدوين اساسنامه اشاره كردو اظهارداشت: كليات اين اساسنامه انتفاعي و سياسي نبوده بلكه موضوعي مردمي است. وي همچنين اظهار اميدواري كرد اساسنامه مجمع خيرين سلامت كشور هر چه زودتر به تصويب برسد.

براساس اين گزارش، در اين جلسه در خصوص اساسنامه مجمع خيرين سلامت كشور كه در ‪ ۳۵‬ماده و سه فصل تنظيم شده بود توسط حاضرين بحث و بررسي و در خصوص برخي موارد قيد شده در اساسنامه ، رييس علوم پزشكي تهران، روساي كميسيون‌هاي بهداشت و درمان و امور اجتماعي مجلس ، رييس شوراي اصناف كشور و ديگر حاضرين ، نظرات خود را بيان كردند. قرار شد پس از بررسي نهايي اساسنامه در دو هفته آينده نشست بعدي تشكيل و اعضاي هيات مديره تعيين شود

ستاد مرکزی خیرین سلامت کشور آغاز به کار کرد

مهر - ۱۲/۸/۸۶

اولین جلسه ستاد مرکزی خیرین سلامت کشور با حضور سید رضا نیری مشاور وزیر بهداشت و رئیس ستاد مرکزی خیرین سلامت، دکتر حافظی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر نجابت مشاور وزیر و مدیر کل بازرسی و رسیدگی به شکایت و سایر اعضای ستاد تشکیل شد.نیری در این جلسه به اهمیت مشارکت خیرین و نیکوکاران در ارتقاء سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: حضور مردم می تواند عرصه جدیدی را در این زمینه فراهم کند تا مشکلات با کمک خیرین رفع گردد.

وی به سرمایه های معنوی و مادی موجود در کشور در بحث درمان اشاره کرد و گفت: می توان از فرصت های موجود نهایت استفاده را کرد.نیری افزود: مجمع خیرین سلامت کشور نیز به منظور فراهم آمدن امکان شناسایی و سازماندهی خیرین سلامت کشور در جهت برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح از کمکها ومشارکت های مردمی و هدایت این کمک ها تشکیل می گردد.

بر اساس این گزارش در این جلسه دکتر حافظی همچنین به اهمیت سلامت در کشور اشاره  کرد و اولویتهای حوزه درمانی کشور در این بخش را تشریح کرده و تاثیر مشارکت مردم در این زمینه را مورد تاکید قرار داد. گفتنی است رئیس و اعضای این ستاد با حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تسهیل حضور خیرین و مشارکت مردم در امر سلامت کشور منصوب شده اند.


به گزارش خبرگزاری مهر ، سید رضا نیری افزود: بنا بر نظر مبارک مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان به کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی  و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر مشارکت دادن مردم در امور بهداشت و سلامت جامعه، مجمع خیرین سلامت کشور با حضور جمعی از اصناف ، پزشکان و آحاد مختلف جامعه تشکیل گردید و در سراسر کشور مجمع خیرین سلامت استانها نیز درحال شکل گیری است.

نیری گفت: در برنامه های این مجمع مقرر شده است تا در هر بیمارستان تعدادی از خیرین شناخته شده به عنوان هیئت امنای مردمی بیمارستان فعالیت نمایند.

وی افزود: هم اکنون در تهران هیئت امنای مردمی در بیمارستان های  سینا، شریعتی ، امیراعلم، رازی ، بهارلو و ولیعصر ( بیمارستان امام خمینی ) تشکیل شده است و تاکنون قریب به 200 میلیارد ریال تعهدات خیرین جهت امور مربوط به این 6 بیمارستان بوده است که 100 میلیارد آن مربوط به بیمارستان رازی می باشد.

منبع : تاریخ : ۱۳۸۸/۵/۳۱ تعداد بازدیدکنندگان : 12602

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 85
بازدید دیروز : 4088
بازدید این ماه : 85
بازدید امسال : 324241
بازدید کل : 36691314

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش