50 مطلب آخر
موج سالمندی : ضرورت تاسيس بيمارستان ويژه سالمندان

تاسيس بيمارستان ويژه سالمندان در راستاي رسيدگي تحصصي به بيماري هاي دوره سالمندي در کشور، امري ضروري است . . . . . دوران سالمندي داراي سه دهه است که از 60 سالگي آغاز شده و تا بالاي 80 سال ادامه دارد . . . .   در اين دوران، افراد سالمند و از کارافتاده با بيماري هاي مختلفي دست و پنجه نرم مي کنند و تمامي اين بيماري ها بايد براي افزايش ميزان اميد به زندگي و ارتقاء سلامت جسمي ورواني آنان، درمان شوند و اين افراد در مسير بهبودي قرار بگيرند  . . . .  تعداد متخصصان طب باليني در کشور کمتر از انگشتان دست مي باشد  . . . . .  

جهت مطالعه باقی مطلب ٬  بر روی کلمه    ادامه متن  در زیر خبر کلیک فرمائید

تحلیل ما

متن کامل

 

تاسيس بيمارستان ويژه سالمندان در کشور، امري ضروري است

 

مدير کل دفتر امور سالمندان بهزيستي کشور گفـت: تاسيس بيمارستان ويژه سالمندان در راستاي رسيدگي تحصصي به بيماري هاي دوره سالمندي در کشور، امري ضروري است.
 
 "کيوان دواتگران" در  روز جهاني سالمند  اظهار داشت: دوران سالمندي داراي سه دهه است که از 60 سالگي آغاز شده و تا بالاي 80 سال ادامه دارد.
 
وي گفت: در اين دوران، افراد سالمند و از کارافتاده با بيماري هاي مختلفي دست و پنجه نرم مي کنند و تمامي اين بيماري ها بايد براي افزايش ميزان اميد به زندگي و ارتقاء سلامت جسمي ورواني آنان، درمان شوند و اين افراد در مسير بهبودي قرار بگيرند.

او با بيان اينکه تعداد متخصصان طب باليني در کشور کمتر از انگشتان دست مي باشد، ادامه داد: در حال حاضر تعداد فارغ التحصيلان رشته سالمند شناسي در کشور بيش از گذشته افزايش يافته اما سالمندان نيازمند حضور متخصصان با تجربه در اين زمينه هستند.

وي همچنين راه اندازي مراکز شبانه روزي براي نگهداري سالمندان مبتلا به بيماري آلزايمر و ضايعه نخاعي را بسيار ضروري دانست و گفت: در شرايط کنوني هفت و نيم ميليون سالمند در کشور زندگي مي کنند و شرايط بهزيستي براي پذيرش آنها برخورداري از معلوليت هاي شديد جسمي و يا بيماري هاي خاص است که در 37 مرکز روزانه و 60 مرکز جامع توانبخشي معلولان و سالمندان انجام مي شود.
 
دواتگران با بيان اين مطلب که مبناي ارائه خدمت به سالمندان بايد سن باشد نه داشتن معلوليت، افزود: نداشتن اعتبارات و مراکز کافي، باعث شده تا ما سالمندان را حتي با معلوليت هاي خفيف و نه چندان آشکار نيز پذيرش نکنيم.
 
وي گفت: سقف شهريه نگهداري سالمند در مراکز شبانه روزي 275 هزار تومان است و هزينه متوسط خدماتي که يک سالمند در اين مراکز شبانه روزي نياز دارد 550 هزار تومان است حتي اگر اين فرد در خانه نگهداري شود و در مواردي که فعاليت هاي توانبخشي صورت مي‌گيرد اين هزينه تا 825 هزار تومان خواهد رسيد.

وي خاطر نشان کرد: تنها سالمنداني که درجاتي از ناتواني فيزيکي يا رواني را در حد شديد و متوسط داشته باشد در مراکز شبانه روزي پذيرش مي‌شود و تنها به صرف داشتن سن بالاي 60 سال هيچ سالمندي پذيرش نمي‌شود.
 
دواتگران ادامه داد: افراد بالاي 65 سال در کشور بيش از سه ميليون نفر هستند که حدود 500هزار نفر از آنها درجاتي از ناتواني و معلوليت در شدت‌هاي مختلف را دارند و 200 هزار نفر نيز تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار دارند و از خدمات حمايتي اين سازمان بهره مند مي شود.
 
به گفته وي 20 هزار نفر از سالمندان از خدمات شخصي مانند ارائه سرويس‌هاي رايگان، در مراکز شبانه‌روزي و تيم‌هاي ارائه خدمت بهره‌مند هستند.
 
نهم مهر ماه، روز جهاني سالمندان، نامگذاري شده است.
 
 
 منبع : ايرنا  
 

منبع : تاریخ : ۱۳۸۸/۷/۲۰ تعداد بازدیدکنندگان : 10373

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1232
بازدید دیروز : 2457
بازدید این ماه : 82227
بازدید امسال : 316931
بازدید کل : 36684004

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش