50 مطلب آخر
آمبولانس : آشنايي با تاريخچه پيدايش آمبولانس

. . . .   قبايل سرخپوست از نوعي سورتمه  ،  مصريان از كجاوه‌هاي سوار بر شتر (pannier)   و  ساير ملل از روش‌هاي ديگر براي حمل بيمار استفاده كردند  . . . .  در قرن 15 ميلادي پادشاه اسپانيا  ،  شاه فرديناند و همسرش ملكه ايزابل نوعي بيمارستان سيار به نام   ambulancia  طراحي كردند كه در صحنه نبرد به كمك سربازان زخمي مي‌شتافت  . . . . . 

جهت رویت   ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  کلیک فرمائید : 

تحلیل ما

متن کامل

آشنايي با تاريخچه پيدايش آمبولانس

حمل‌ونقل بيماران اورژانسي به مراكز درماني جهت ارائه خدمات پزشكي از مشكلات ديرباز در زندگي بشر بوده است

در افسانه‌هاي روم باستان آمده است كه براي حمل بيماران از گردونه‌هاي جنگي استفاده مي‌شده است و بدين‌وسيله آنان را از صحنه‌هاي نبرد دور مي‌كردند و به درمان آنان مي‌پرداختند.

در دوران باستان مراكز درماني به‌طور مجزا و مشخص، وجود نداشتند. در يونان باستان نيز معابد، محل درمان بيماران بودند. شايد اولين مراكز درماني مستقل، در سري‌لانكاي امروزي در سال هاي حدود 430 قبل از ميلاد حضرت مسيح شكل گرفته باشند.

پس از آن در قرن اول قبل از ميلاد، رومي‌ها نوعي بيمارستان يا مركز درماني براي ارائه خدمات درماني به گلادياتورهاي زخمي در شهرها ايجاد كردند و نام Valetudinaria بر آن نهادند.

با شكل گرفتن مراكز درماني، مسأله انتقال بيماران به اين مراكز نقش جدي‌تري به خود گرفت و اقوام مختلف روش‌هاي مختلفي براي اين مسأله برگزيدند.

قبايل سرخپوست از نوعي سورتمه، مصريان از كجاوه‌هاي سوار بر شتر (pannier) و ساير ملل از روش‌هاي ديگر براي حمل بيمار استفاده كردند.

در قرن 15 ميلادي پادشاه اسپانيا ، شاه فرديناند و همسرش ملكه ايزابل نوعي بيمارستان سيار به نام ambulancia طراحي كردند كه در صحنه نبرد به كمك سربازان زخمي مي‌شتافت.

در سال 1793 ميلادي، دكتر دومينيك ژان لاري (Dominique-jean Larrey) پزشك ارشد سپاه ناپلئون طي جنگ فرانسه و پروس نوعي بيمارستان سيار به نام ambulance volante  را طراحي كرد كه به قصد انجام اقدامات اوليه و انتقال مجروحان به پشت خط مقدم به‌كار مي‌رفت.

همزمان با وي، بارون پرسي (Baron F.P. Percy) نوعي درشكه با قابليت حمل تعداد زيادي مجروح از خط مقدم به نواحي امن‌تر طراحي كرد و نام آن را mobile emergency room گذاشت.

طي جنگ‌هاي داخلي ايالات متحده با تدبير جاناتان لترمن (Jonathan letterman) نوعي درشكه براي حمل مجروحان به‌كار گرفته شد كه به آن‌هاRucker wagon  گفته مي‌شد.

استفاده از اين‌گونه وسايل نقليه در سال 1832 براي جابجايي بيماران در اپيدمي وبا در لندن نيز رواج پيدا كرد.

بالاخره در سال 1865 اولين سيستم خدمات پيش بيمارستاني برپايه بيمارستان (hospital based) در سين سيناتي آمريكا طراحي شد.

در سال 1869  آمبولانس‌هايي در نيويورك به‌كار گرفته شدند كه داراي برخي وسايل امدادي از جمله آتل و... و داروهايي مثل مرفين بودند.

اولين آمبولانس‌هاي موتوردار (اتومبيل) در سال 1899 در شيكاگو طراحي شدند.

منبع : همشهري آنلاين

منبع : تاریخ : ۱۳۸۸/۸/۲۰ تعداد بازدیدکنندگان : 10767

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
پربیننده ترین مطالب در زمینه
آمبولانس
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1648
بازدید دیروز : 3003
بازدید این ماه : 72478
بازدید امسال : 213678
بازدید کل : 36580751

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش