50 مطلب آخر
حقوق بیماران : خلأ مشاوره و مددكاري واقعی در بیمارستانها

آيا آنقدرها كه درحوزه هاي سخت افزاري و تجهيزات و دارو هزينه مي كنيم، براي اموري مانند معنويت و روحيه و عاطفه بيماران هم سرمايه گذاري كرده ايم؟‌     . . . . .   تصوري كه از مددكار در بیمارستانها مي شود، اين است كه هزينه هاي بيمار را كاهش دهد و به نقش اصلي آن كمتر اهميت داده مي شود   . . . . . .    مددكاري اجتماعي حرفه اي مبتني بر مجموعه اي از دانش ها و مهارتهاي اجتماعي قابل تعميم به كل جامعه، خانواده و گروه است    . . . . . .    بر اساس آمارها 60 درصد بيماران قلبي دچار افسردگي هستند كه عدم توجه به نيازهاي روحي آنان مشكلات را بيشتر مي كند   . . . . . .    بسياري از بيماري هاي جسمي منشاء رواني دارد كه اگر به جنبه روانشناسي آن توجه شود، در درمان بيماري بسيار كمك مي كند    . . . . . .   

جهت رویت مابقی این مطلب ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  در کادر زیر کلیک فرمائید : 

تحلیل ما

متن کامل

بيمار نيازمند معنويت، روحيه و عاطفه هم هست؛درمان فقط دارو و جراحي نيست

آيا آنقدرها كه درحوزه هاي سخت افزاري و تجهيزات و دارو هزينه مي كنيم، براي اموري مانند معنويت و روحيه و عاطفه بيماران هم سرمايه گذاري كرده ايم؟‌ كارشناسان معتقدند توجه به نيازهاي روحي و عاطفي بيماران،مهمترين راه بهبود بيماري و بازيابي سلامتي است.

بسياري از بيماري هاي جسمي منشاء رواني دارد كه اگر به جنبه روانشناسي آن توجه شود، در درمان بيماري بسيار كمك مي كند.

مشاوره روان شناسي در بیمارستان ها براي رفع نيازهاي روحي و عاطفي بيماران از اهميت ويژه اي برخوردار است كه از اين طريق مي توان بسياري از مشكلات روحي بيمار را برطرف كرد.

مداخلات روانشناسي در پيشگيري اوليه از بيماري، درمان ، توانبخشي و پي گيري درمان نقش بسزايي دارد.

متاسفانه مشاوره روانشناسي در  بیمارستانها براي ارايه خدمات روحي و عاطفي به دليل ديده نشدن مشكلات روانشناختي آنگونه كه بايد، پررنگ نيست.

جمعي از بيماران بستري در يكي از بیمارستانهاي شهر رشت در گفتگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشتند: وجود مراكز مشاوره در بیمارستانها موجب مي شود كه مردم به لحاظ روحي و رواني آسيب كمتري ببينند.

آنان افزودند: فعاليت افرادي بعنوان روانشناس در  بیمارستانها و مشاوره بيماران موجب تسكين درد و تألم بيمار مي شود.

به همين مناسبت، 'راضيه خدادادي' يكي از بيماران گفت: روانشناس با صحبت هايش با بيمار باعث مي شود كه بيمار، بيماري خود را بپذيرد و براي درمان آن به پزشك كمك كند.

وي با اشاره به اهميت برخورد و تعامل كادر درماني بیمارستان ها با بيماران افزود: برخورد مناسب كادر درماني با بيمار موجب مي شود كه فرد بيمار توصيه هاي پزشك و پرستار را به خوبي عمل كند كه اين روند نيز در بهبود بيماري مؤثر است.

'محمد عليزاده' يكي ديگر از بيماران نيز در گفتگو با خبرنگار ايرنا بيان داشت: به نظرم روانشناس در بیمارستان ها براي كاهش استرس بيماران نقش مهمي دارد و نياز به توجه بيشتري براي فعاليت آنان در مراكز درماني است.

وي وجود يك نوع بيماري در بيمار و حتي محيط بیمارستان را موجب استرس و اضطراب فرد مريض عنوان و تصريح كرد: وجود روانشناس و انجام مشاوره در كنار مريض از بروز مشكلات روحي و عاطفي او مي كاهد.

وي خاطر نشان ساخت: كاهش مشكلات روحي با كمك مشاوره روانشناس نيز موجب مي شود كه بيمار به جاي فكرهاي حاشيه اي در زمينه بيماري خود، در انديشه بهبود و درمان بيماري اش باشد.

'مريم احمدي' يكي ديگر از بيماران بستري در بیمارستان رشت نيز به خبرنگار ايرنا گفت: بيماران در بیمارستانها ناخودآگاه به لحاظ روحي دچار آسيب مي شوند كه نبايد آنها را تنها گذاشت.

وي نقش مشاوره با استفاده از روانشناسان با تجربه و كارآمد را براي پيشگيري از مشكلات روحي در بيماران بسيار موثر دانست و ادامه داد: با اين كار مي توان در درمان بيماري به بيمار كمك كرد.

يك مددكار اجتماعي نيز با اشاره به اهميت مشاوره روان شناسي و مددكاري در بیمارستانها در گفتگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: مددكاري اجتماعي حرفه اي مبتني بر مجموعه اي از دانش ها و مهارتهاي اجتماعي قابل تعميم به كل جامعه، خانواده و گروه است.

'كبري راد' با اشاره به نقش مؤثر مددكار و مشاوره در بهبود وضعيت روحي و عاطفي بيمار ادامه داد: تصوري كه از مددكار در بیمارستانها مي شود، اين است كه هزينه هاي بيمار را كاهش دهد و به نقش اصلي آن كمتر اهميت داده مي شود.

اين مددكار تصريح كرد: برقراري ارتباط با بيمار و بررسي مسايل و مشكلاتش و برطرف كردن نيازهاي روحي و عاطفي بيماران از مهمترين وظايف يك مددكار و روانشناس در مراكز درماني است.

وي با اشاره به خلأ مشاوره و مددكاري در  بیمارستانها خاطرنشان كرد: پرستاران و پزشكان براي بيماران زحمات زيادي مي كشند اما هرگز نمي توانند نقش و وظايف يك مددكار را ايفا كنند.

راد با تاكيد بر اهميت رشته مددكاري اجتماعي افزود: در دانشگاه هاي استان گيلان رشته كارشناسي مددكاري اجتماعي فعال نيست در صورتي كه به اين رشته دانشگاهي نياز مبرمي وجود دارد.

مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان نيز گفت: بخش ها و دوايري با عنوان مشاوره روان شناسي در بیمارستانهاي گيلان آن طور كه بايد، فعاليت ندارند.

دكتر 'مرتضي رهبر طارمسري' در زمينه خلاء حمايت هاي عاطفي و روحي براي بيماران در بیمارستانها افزود: تشكيلات مشاوره روان شناسي در بیمارستانها ديده نشده تا براي آن نيرويي استخدام شود.

وي ابراز اميدواري كرد تا در برنامه ريزي هاي جديد دولت براي استخدام نيروهايي به عنوان مشاوره روانشناسي تشكيلاتي در نظر گرفته شود.
وي با اشاره به اهميت توجه به نيازهاي روحي و رواني بيماران گفت: بر اساس آمارها 60 درصد بيماران قلبي دچار افسردگي هستند كه عدم توجه به نيازهاي روحي آنان مشكلات را بيشتر مي كند.

رهبر طارمسري ادامه داد: در زمان حاضر در بیمارستانهاي استان گيلان حوزه مددكاري فعال است كه البته در برخي موارد بيماران براي رفع مشكلات روحي و عاطفي خود همكاري خوبي با مددكاران ندارند.

حالا در كنار فعاليت هاي روانشناسي در بیمارستانهاي بزرگ جهان، توجه و گرايش ويژه اي نيز به جنبه هاي ديگر درمان فرامادي مي شود؛ درمان بيمار با استفاده از آموزه هاي ديني ؛ رويكردي كه مي تواند با نزديك ساختن بيمار به خدا، آشنايي و معرفت با جهان پس از مرگ و فلسفه زندگي و مرگ، رويارويي با بيماري و حتي مرگ را آسان تر كند.

حجت الاسلام و المسلمين 'سعيد مهدوي' مدرس دانشگاه علوم پزشكي گيلان با اشاره به پيوستگي روح و جسم و تاثير مهم بعد روحاني بر جسم، به خبرنگار ايرنا گفت: بايد در بیمارستانها به موضوع معنويت در درمان توجه جدي شود.

وي با بيان اينكه بالابردن فضاي معنوي در بيماران به آنان براي مبارزه با بيماري كمك مي كند، افزود: نياز است تا در بیمارستانها و مراكز درماني فضاي معنوي توسل و توجه به حضرت حق را بالا برد.

وي خاطر نشان كرد: با بالابردن فضاي معنوي، روح اميد، توكل و توسل در بيماران مبتلا به بيماري افزايش مي يابد.

حجت الاسلام و المسلمين مهدوي اضافه كرد: با ارتقاء فضاي معنوي روح اعتماد در بيماران بالا رفته و زمينه براي پذيرش و درمان بيماري آسان تر مي شود.

به هر روي فراموش نشود كه انسان در كنار فعاليت هاي پزشكي، جراحي و دارو، نياز ويژه اي به حمايت هاي عاطفي، معنوي و روحي دارد. اين در حالي است در بسياري موارد افراد در پي گذراندن دوران درمان و حتي بهبودي، هنگام ترخيص از بیمارستان دچار مشكلات روحي و حتي جسمي و حركتي مي شوند،‌چيزي كه ظاهرا نتيجه بي توجهي به نيازهاي فرامادي است

منبع : ایرنا

منبع : تاریخ : ۱۳۸۹/۱۲/۲۷ تعداد بازدیدکنندگان : 12817

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 3
بازدید دیروز : 1491
بازدید این ماه : 1494
بازدید امسال : 325650
بازدید کل : 36692723

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش