50 مطلب آخر
ارزیابی بیمارستانها : ارزشيابي 91 براساس چك ليست جديد

مژده رمضاني سرپرست اداره ارزشيابي مراكز درماني وزارت بهداشت از ابلاغ استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان‌هاي كشور به تمام دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در اسفند ماه سال گذشته و الزام بيمارستان‌ها به اقدام براي اجراي اين استانداردها از سال جاري خبر داد      . . . . . .      رعايت استانداردهاي اعتباربخشي، بيمارستان‌ها را در مسير صحيح ارايه خدمات و پاسخگويي قرار مي‌دهد     . . . . .       اكنون ارزشيابي بيمارستان‌ها براساس چك ليستي صورت مي‌گيرد كه در سال 1376 به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور ابلاغ و در دو نوبت نيز با ابلاغ شاخص‌هاي كيفي در سال 82 و تاكيد بر چند محور كليدي در سال 85، نسبت به ارتقاء و تكميل آن اقدام شده است     . . . . . .       بيمارستان‌ها مكلف شده‌اند در سال 1390 نسبت به اجراي استانداردهاي ياد شده اقدام كرده و خود را براي سال 1391 كه چك ليست جديد، مبناي عمل قرار خواهد گرفت، آماده كنند     . . . . . .      استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان در ايران در 37 بخش و واحد باليني و غيرباليني تنظيم شده است     . . . . . 

جهت رویت مابقی این مطلب ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  دركادر ذيل کلیک فرمائید : 

تحلیل ما

متن کامل

سرپرست اداره ارزشيابي مراكز درماني وزارت بهداشت خبرداد:
ارزشيابي بيمارستان‌ها درسال91 براساس چك ليست جديد

سرپرست اداره ارزشيابي مراكز درماني وزارت بهداشت از ابلاغ استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان‌هاي كشور به تمام دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در اسفند ماه سال گذشته و الزام بيمارستان‌ها به اقدام براي اجراي اين استانداردها از سال جاري خبر داد و گفت: رعايت استانداردهاي اعتباربخشي، بيمارستان‌ها را در مسير صحيح ارايه خدمات و پاسخگويي قرار مي‌دهد.

مژده رمضاني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، با اشاره به آخرين اخبار و اقدامات انجام شده در مورد ارزشيابي بيمارستان‌ها در سال 1390، گفت: اكنون ارزشيابي بيمارستان‌ها براساس چك ليستي صورت مي‌گيرد كه در سال 1376 به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور ابلاغ و در دو نوبت نيز با ابلاغ شاخص‌هاي كيفي در سال 82 و تاكيد بر چند محور كليدي در سال 85، نسبت به ارتقاء و تكميل آن اقدام شده است.

وي ادامه داد: گرچه اجراي اين دستورالعمل از زمان ابلاغ تاكنون با بهبود وضعيت بيمارستان‌ها همراه بود، اما بديهي است كه با گذشت زمان و ايجاد تغييرات گسترده در نيازها، تقاضاها و مديريت بخش سلامت، بازنگري و به روز سازي آن، امري ضروري و ترديد ناپذير به شمار مي‌رود. اين مهم ازسال 1386 در دفتر نظارت و اعتباربخشي وزارت بهداشت، آغاز شد.

رمضاني ادامه داد: به اين ترتيب در پي تلاش گسترده و با مشاركت كارشناسان و صاحب نظران عرصه‌ها و سطوح مختلف نظام سلامت و بهره‌گيري از دانش روز ايران و جهان، استانداردهاي مربوطه در قالب مجموعه‌اي تحت عنوان «استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان در ايران» تدوين و در اسفند ماه سال 1389 جهت اجرا در تمامي بيمارستان‌ها به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور ابلاغ شد.

 ارزشيابي بيمارستان‌ها در سال 91 بر اساس چك ليست جديد

به گفته وي، براساس اين ابلاغيه، بيمارستان‌ها مكلف شده‌اند در سال 1390 نسبت به اجراي استانداردهاي ياد شده اقدام كرده و خود را براي سال 1391 كه چك ليست جديد، مبناي عمل قرار خواهد گرفت، آماده كنند.

رمضاني با بيان اينكه استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان در ايران در 37 بخش و واحد باليني و غيرباليني تنظيم شده است، ادامه داد: اين استانداردها با تاكيد بر رعايت حقوق گيرندگان خدمت، ارتقاي مستمر كيفيت خدمات و ايمني بيماران و كاركنان، بيمارستان‌ها را در مسير صحيح ارائه خدمات و پاسخگويي قرار داده و به مسولان و مردم اين آرامش خاطر را خواهد داد كه مراكز مذكور با برقراري سيستمي جامع و هوشمند، تمامي اقدامات لازم را براي ارائه هرچه بهتر خدماتي كيفي و ايمن، انجام خواهند داد.

وي افزود: اما بايد توجه داشت كه تغييرات مورد نظر بسيار گسترده بوده و دستيابي به تمامي آنها به يكباره ميسر نخواهد بود؛ لذا هدف ما اين است كه اطمينان حاصل كنيم مسئولان و كاركنان در همه سطوح به ويژه در بيمارستان‌ها تمام مساعي و تلاش خود را جهت استقرار استانداردهاي مذكور به كار گرفته و با سرعتي منطقي و قابل قبول در اين مسير گام برمي‌دارند.

تشكيل تيم‌هايي از كارشناسان و متخصصان ستاد وزارت بهداشت براي بازديد از اورژانس‌هاي بيمارستاني

رمضاني درباره تشكيل تيم‌هاي بازرسي ويژه جهت بازديد از اورژانس بيمارستان‌ها، گفت: نظر به اينكه ساماندهي اورژانس‌ها يكي از اولويت‌هاي اصلي وزارت بهداشت به شمار مي‌رود، تيم‌هايي متشكل از كارشناسان و متخصصان ستاد وزارتخانه‌، نسبت به بازديد اورژانس بيمارستان‌ها و ارزيابي وضعيت آنها مبادرت كرده و نتيجه بررسي صورت گرفته به صورت مكتوب به مقام وزارت، معاون درمان، دفتر نظارت و اعتباربخشي امور درمان و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مربوطه اعلام خواهد شد. به اين ترتيب علاوه بر مشخص شدن چگونگي عملكرد دانشگاه‌ها در حوزه ارزشيابي بيمارستاني، ميزان پاسخگويي مسئولان بيمارستان در قبال نحوه مديريت و ارائه خدمات در بيمارستان نيز مشخص شود.

سرپرست اداره ارزشيابي مراكز درماني وزارت بهداشت در پايان گفت: پيگيري مشكلات و نقايص گزارش شده از اورژانس‌هاي بيمارستاني تا رفع كامل آنها از سوي مسولين مربوطه، ادامه خواهد داشت و نتايج آن در ارزشيابي نهايي بيمارستان نيز لحاظ خواهد شد.

منبع : ایسنا

منبع : تاریخ : ۱۳۹۰/۵/۲۹ تعداد بازدیدکنندگان : 13724

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1469
بازدید دیروز : 4088
بازدید این ماه : 1469
بازدید امسال : 325625
بازدید کل : 36692698

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش